Jsem víc jak měsíc doma a tak asi přišel čas udělat takovou tečku za celým mým pobytem v Brazílii. Už jen z principu, že jsem zavázaná a musím dodat českému AIESECu nějaký feedback z celé stáže.
Nevím odkud začít, ale asi od začátku ne?
Když jsem přijela do Brazílie a měla jsem první setkání s členy AIESECu ve Fortaleze a ostatními EPs, tak jsme měli napsat naše očekávání od stáže.
Já jsem napsala tohle:
- chci si vyzkoušet práci učitele
- zlepšit si angličtinu
- naučit se portugalsky
- najít si 1 kamaráda
Vezmu-li to popořadě, tak práci učitele jsem si vyzkoušela a upřímně bylo to náročné. Ale vyzkoušet se má všechno a i přes jazykovou bariéru, tak některé děti byli opravdu fajn. Takže tohle si můžu odfajfkovat. Ale dream job to asi není. Rozhodně je to, ale zkušenost k nezaplacení.
Co se týče angličtiny, tak to hodně záleží jak se na to díváte. Gramatika nic moc, ale rozhodně jsem se nejvíc rozmluvila a pochopila jsem, že se opravdu cítím skvěle, když mluvím anglicky. Cítím se tak nějak líp, tak nějak mi to jde všechno líp vyjádřit a takže očekávání č.2 bylo splněno.
Portugalsky jsem se nenaučila, teda nepočítám-li asi 10 basic slovíček a x dalších slovíček, které jsme učili děti v neziskovce. Takže by se dalo říct, že se moje třetí očekávání nenaplnilo, ale vidím to právě naopak.
Uvědomila jsem si, že VŮBEC NEZÁLEŽÍ NA TOM ODKUD JSI, JAKÝM JAZYKEM MLUVÍŠ, ANI KDE MOMENTÁLNĚ JSI, ale jediný na čem záleží je JAK SE K TOMU TY SÁM POSTAVÍŠ a JAK MOC DOKÁŽEŠ OTEVŘÍT SVOJE SRDCE! Protože jaký si to uděláš ..
Načež navazuje poslední očekávání .. Kdy jsem nezískala jen jednoho kamaráda, ale celou rodinu. Mám brazilskou rodinu, která se o mě starala jako o vlastní a já si toho neuvěřitelně vážím! Příští rok na oplátku ukážu svoji rodnou zemi ségře já! A už teď se nemůžu dočkat.
Takže by se dalo říct, že to splnilo moje očekávání a vše bylo jak mělo, a to nemluvím o splněném snu <3
Možná je brzy dělat ukvapený závěry, ale jedno je jistý .. je jasný, že mě to nějak poznamenalo a asi i změnilo, ale v tom nejlepší smyslu. Uvidíme za půl roku jak na to budu koukat. Ale už teď vím, že odjet bylo to nejlepší rozhodnutí.
I am already one month home and I think that´s the best time to sum up my whole stay in Brazil.
I don´t know where should I start, but maybe on the beginning, hm?
When I came to Brazil to first meeting with members of Aiesec Fortaleza I had to write my expectations about my stay there.
I rememberd that I wrote these things:
- try to be a teacher
- improve my English
- learn Portuguese
- find one friend
When I looked over my stay there I think I proved everything I had written. I donť have only one friend but the best host family I never dreamt of ! I hope that next year I will show my host sister my country!
I fulfilled my dream and visit RIO <3
Maybe my Portuguese skills aren´t professional but some day .. :D
But the most important thing I had realized is that DOESN´T MATTER WHERE YOU CAME FROM, WHICH LANGUAGE YOU SPEAK OR WHERE YOU ARE NOW but everything depends on YOU! how you can face new things and IF YOU CAN OPEN YOUR HEART .. EVERYTHING GOES WELL.
Good luck everyone!
Nevím odkud začít, ale asi od začátku ne?
Když jsem přijela do Brazílie a měla jsem první setkání s členy AIESECu ve Fortaleze a ostatními EPs, tak jsme měli napsat naše očekávání od stáže.
Já jsem napsala tohle:
- chci si vyzkoušet práci učitele
- zlepšit si angličtinu
- naučit se portugalsky
- najít si 1 kamaráda
Vezmu-li to popořadě, tak práci učitele jsem si vyzkoušela a upřímně bylo to náročné. Ale vyzkoušet se má všechno a i přes jazykovou bariéru, tak některé děti byli opravdu fajn. Takže tohle si můžu odfajfkovat. Ale dream job to asi není. Rozhodně je to, ale zkušenost k nezaplacení.
Co se týče angličtiny, tak to hodně záleží jak se na to díváte. Gramatika nic moc, ale rozhodně jsem se nejvíc rozmluvila a pochopila jsem, že se opravdu cítím skvěle, když mluvím anglicky. Cítím se tak nějak líp, tak nějak mi to jde všechno líp vyjádřit a takže očekávání č.2 bylo splněno.
Portugalsky jsem se nenaučila, teda nepočítám-li asi 10 basic slovíček a x dalších slovíček, které jsme učili děti v neziskovce. Takže by se dalo říct, že se moje třetí očekávání nenaplnilo, ale vidím to právě naopak.
Uvědomila jsem si, že VŮBEC NEZÁLEŽÍ NA TOM ODKUD JSI, JAKÝM JAZYKEM MLUVÍŠ, ANI KDE MOMENTÁLNĚ JSI, ale jediný na čem záleží je JAK SE K TOMU TY SÁM POSTAVÍŠ a JAK MOC DOKÁŽEŠ OTEVŘÍT SVOJE SRDCE! Protože jaký si to uděláš ..
Načež navazuje poslední očekávání .. Kdy jsem nezískala jen jednoho kamaráda, ale celou rodinu. Mám brazilskou rodinu, která se o mě starala jako o vlastní a já si toho neuvěřitelně vážím! Příští rok na oplátku ukážu svoji rodnou zemi ségře já! A už teď se nemůžu dočkat.
Takže by se dalo říct, že to splnilo moje očekávání a vše bylo jak mělo, a to nemluvím o splněném snu <3
Možná je brzy dělat ukvapený závěry, ale jedno je jistý .. je jasný, že mě to nějak poznamenalo a asi i změnilo, ale v tom nejlepší smyslu. Uvidíme za půl roku jak na to budu koukat. Ale už teď vím, že odjet bylo to nejlepší rozhodnutí.
I am already one month home and I think that´s the best time to sum up my whole stay in Brazil.
I don´t know where should I start, but maybe on the beginning, hm?
When I came to Brazil to first meeting with members of Aiesec Fortaleza I had to write my expectations about my stay there.
I rememberd that I wrote these things:
- try to be a teacher
- improve my English
- learn Portuguese
- find one friend
When I looked over my stay there I think I proved everything I had written. I donť have only one friend but the best host family I never dreamt of ! I hope that next year I will show my host sister my country!
I fulfilled my dream and visit RIO <3
Maybe my Portuguese skills aren´t professional but some day .. :D
But the most important thing I had realized is that DOESN´T MATTER WHERE YOU CAME FROM, WHICH LANGUAGE YOU SPEAK OR WHERE YOU ARE NOW but everything depends on YOU! how you can face new things and IF YOU CAN OPEN YOUR HEART .. EVERYTHING GOES WELL.
Good luck everyone!

Komentáře
Okomentovat