Předposlední víkend jsem strávila v 3. největším městě Brazílie - Salvadoru!
Salvador je hlavní město státu Bahía a žije v něm téměř 3 miliony obyvatel. Přezdívá se mu ''hlavní město štěstí'' a nebo také ''černé město'' - z důvodu vysokého procenta afroameričanů. Do konce 18. století byl hlavním městem celé Brazílie. V současné době je významný hlavní díky přístavu (exportu) a památkám z koloniálních dob.
// The fifth weekend I spent in Salvador. Salvador is the capital city of the state Bahia and it's third biggest city in Brazil - there live almost 3 million inhabitants. It's nicknamed as ''the capital city of happiness'' or ''black city'' - because there live many Afroamericans. To the end of 18. century was Salvador capital city of Brazil. Nowadays is an important city for its port and interesting for its colonial's sights.
V pátek ráno jsme přiletěli do Salvadoru, kde nás přivítal déšt, který nás doprovázel celý víkend, Let byl krátký, hodinu 20. První dojmy z města byly 100% pozitivní - všude zelen, čisto a s kvělá architektura. Po ubytování jsme vyrazili objevovat krásy historického centra. Jako první se nám naskytl úžasný výhled na záliv, kde jsou lodě kotvící v přístavu a pevnost, ke které se lze dostat jen lodí.
Po cestě do dolní části města (Salvador se "dělí" na horní a dolní město) jsme viděli historické domy v kopci, kde do začátku 20. století bydlelo mnoho lidí a fungovaly zde dílny. V současnosti funguje tak ⅓ malých dílen, ostatní jsou zničené.
Hned vedle se nachází bazilika z 18. století, jejíž interiér je ve stylu rokoko. Překrásná!
Na tomto náměstí se také nachází kachlový dům z počátku 20. století, který ukazuje charakteristické novokoloniální prvky.
Dále se zde nachází Mercado modelo - tržnice se suvenýry, kde najdete vše od triček, přívěsků, ale i typické suvenýry pro stát Bahia - sošky vyobrazující ženy s velkými sukněmi (které lze vidět i v realu ve městě).
Prošli jsme si dál spodní město a našli úžasné domy s barevnými fasádami a trh s nejčerstvějším ovocem.
Jelikož se nám to nechtělo obcházet a jít do kopce, využili jsme typický prostředek pro Salvador - výtah. Tento se jmenuje Lacerda a byl vystaven v roce 1930. Jízda stojí 0,15 realu a během několika sekund jste ze spodního města v horním městě. Budova výtahu nabízí skvělý výhled na město.
V horním městě se nachází hlavní historické centrum. První náměstí v Salvadoru a první co uvidíte po výstupu z výtahu je náměstí Tomé de Souza, který je zároveň považován za zakladatele města. Dominantou je palác Rio Branco. Skvostná stavba a interiér, kde se nachází muzeum/památník všech guvernérů státu.
Další významnou stavbou je Guvernérský palác, kde dříve fungoval soud a věznice. Nyní je to městská hala, kde se konají různé kulturní akce.
Pokračovali jsme na náměstí Sé, kde se nachází arcibiskupský palác z 18. století (bílá stavba za fontánou), fakulta medicíny (kde se nachází muzeum antropologie, etnologie a je zde také památník) a několik domečků s barevnou fasádou.
//On Friday morning we had landed in Salvador. The flight took 1 hour and 20 minutes. It was raining but first feelings from Salvador were absolutely positive. Everywhere palms and trees, no trash in the streets and interesting architecture.
After we accommodated we went to discover historical part of the city. First of all we saw a beautiful view to the bay.
On the road to under city we saw historical houses in conception hill where many people lived to the start of 20th century and there were workshops. Nowadays it's destroyed and there just few workshops. Next to these houses stands basilica from 18th century. The interior is rococo. Awesome! Close to this basilica, there is a square where the tiled house is located. It has characteristic elements of colonial times. There is also Mercado Modelo - market with souvenirs. Here you can buy typical small statues of Bahia's women with big skirts. (You can see real women in the city dressed up.) We walked through under city, we found beautiful colored houses and market with the freshest fruit ever.
In Salvador people normally use special elevator because the city is a little bit hilly and it takes long time to go from under city to upper city. This is called Lacerda and was built in 1930. The ticket costs 0,15 real and in few seconds you are from one part city in another. From elevator is also good view of Salvador. In the upper city is located the historical centre. The first square in Salvador and first you see when you leave elevator is Tomé de Souza square (it's considered as a former of Salvador) or just Municipal square. Palace Rio Branco is a symbol of this square. Beautiful building and interior where is museum/memorial of Bahia governors. The next interesting building is governor's palace where were in early times court and prison. Nowadays it's a city hall where many cultural events take place.
We continued to the square Prace de Sé where is located archbishop's palace from 18th century (white building behind fountain), faculty of medicine (where are museum of anthropology, ethnology and there is also memorial) and few colored houses.
Nejznámější část města je Largo do Pelourinho nebo jen Pelourinho. V překladu to znamená pranýř - pro otroky (kterých zde bylo v minulosti mnoho dovezených z Afriky). Původně se nacházel na náměstí Tomé de Souza. Pranýř byl odstraněn v roce 1835. Dnes je tato čtvrť nejnavštěvovanější díky barevným fasádám a kostelům.
Další typickou věcí pro Salvador jsou náramky (stužky) "Senhor Bomfin" (podle něho je nazván nejslavnější kostel). Náramek se může přivázat na plot ke kostelům a když ho zavazujete máte si přát nějaké přání, které se vám pak vyplní. Nebo si ho můžete normálně uvázat na ruku a tady jsou dvě možnosti - přání můžete vyslovit při zavazování náramku a až se vám !sám! rozváže, tak se vám splní vaše přání a nebo druhá možnost je že až se vám rozváže, tak si máte něco přát.
Po setmění jsme vyrazili do hotelu a po cestě jsme stihli super výhled na osvětlený Salvador.
//The most popular part of the city is Largo do Pelourinho or just Pelourinho. When you translated it it means perillo - in the past there were slaves from Africa and this was a punishment for them. The original place was on the Tomé de Souza square. The perillo was destroyed in 1835.
Today is this part of the city one of the most visited place thanks to colored houses and churches.
The next typical thing for Salvador are colored bracelets "senhor Bomfin" (after him is also called the most famous church in Salvador). It's a symbolic because when you have these bracelets you can make a wish. The bracelets are tied up on fence of church. Next possibility is just wearing the bracelets. You can make a wish when you tie up in your hand and when get torn the wish comes true. Or you can just wear it and after the bracelet gets torn you should make a wish.
After sunset we went to the hotel and saw beautiful view of Salvador at night.
Salvador je hlavní město státu Bahía a žije v něm téměř 3 miliony obyvatel. Přezdívá se mu ''hlavní město štěstí'' a nebo také ''černé město'' - z důvodu vysokého procenta afroameričanů. Do konce 18. století byl hlavním městem celé Brazílie. V současné době je významný hlavní díky přístavu (exportu) a památkám z koloniálních dob.
// The fifth weekend I spent in Salvador. Salvador is the capital city of the state Bahia and it's third biggest city in Brazil - there live almost 3 million inhabitants. It's nicknamed as ''the capital city of happiness'' or ''black city'' - because there live many Afroamericans. To the end of 18. century was Salvador capital city of Brazil. Nowadays is an important city for its port and interesting for its colonial's sights.
V pátek ráno jsme přiletěli do Salvadoru, kde nás přivítal déšt, který nás doprovázel celý víkend, Let byl krátký, hodinu 20. První dojmy z města byly 100% pozitivní - všude zelen, čisto a s kvělá architektura. Po ubytování jsme vyrazili objevovat krásy historického centra. Jako první se nám naskytl úžasný výhled na záliv, kde jsou lodě kotvící v přístavu a pevnost, ke které se lze dostat jen lodí.
Po cestě do dolní části města (Salvador se "dělí" na horní a dolní město) jsme viděli historické domy v kopci, kde do začátku 20. století bydlelo mnoho lidí a fungovaly zde dílny. V současnosti funguje tak ⅓ malých dílen, ostatní jsou zničené.
Hned vedle se nachází bazilika z 18. století, jejíž interiér je ve stylu rokoko. Překrásná!
Na tomto náměstí se také nachází kachlový dům z počátku 20. století, který ukazuje charakteristické novokoloniální prvky.
Dále se zde nachází Mercado modelo - tržnice se suvenýry, kde najdete vše od triček, přívěsků, ale i typické suvenýry pro stát Bahia - sošky vyobrazující ženy s velkými sukněmi (které lze vidět i v realu ve městě).
Jelikož se nám to nechtělo obcházet a jít do kopce, využili jsme typický prostředek pro Salvador - výtah. Tento se jmenuje Lacerda a byl vystaven v roce 1930. Jízda stojí 0,15 realu a během několika sekund jste ze spodního města v horním městě. Budova výtahu nabízí skvělý výhled na město.
V horním městě se nachází hlavní historické centrum. První náměstí v Salvadoru a první co uvidíte po výstupu z výtahu je náměstí Tomé de Souza, který je zároveň považován za zakladatele města. Dominantou je palác Rio Branco. Skvostná stavba a interiér, kde se nachází muzeum/památník všech guvernérů státu.
Další významnou stavbou je Guvernérský palác, kde dříve fungoval soud a věznice. Nyní je to městská hala, kde se konají různé kulturní akce.
Pokračovali jsme na náměstí Sé, kde se nachází arcibiskupský palác z 18. století (bílá stavba za fontánou), fakulta medicíny (kde se nachází muzeum antropologie, etnologie a je zde také památník) a několik domečků s barevnou fasádou.
//On Friday morning we had landed in Salvador. The flight took 1 hour and 20 minutes. It was raining but first feelings from Salvador were absolutely positive. Everywhere palms and trees, no trash in the streets and interesting architecture.
After we accommodated we went to discover historical part of the city. First of all we saw a beautiful view to the bay.
On the road to under city we saw historical houses in conception hill where many people lived to the start of 20th century and there were workshops. Nowadays it's destroyed and there just few workshops. Next to these houses stands basilica from 18th century. The interior is rococo. Awesome! Close to this basilica, there is a square where the tiled house is located. It has characteristic elements of colonial times. There is also Mercado Modelo - market with souvenirs. Here you can buy typical small statues of Bahia's women with big skirts. (You can see real women in the city dressed up.) We walked through under city, we found beautiful colored houses and market with the freshest fruit ever.
In Salvador people normally use special elevator because the city is a little bit hilly and it takes long time to go from under city to upper city. This is called Lacerda and was built in 1930. The ticket costs 0,15 real and in few seconds you are from one part city in another. From elevator is also good view of Salvador. In the upper city is located the historical centre. The first square in Salvador and first you see when you leave elevator is Tomé de Souza square (it's considered as a former of Salvador) or just Municipal square. Palace Rio Branco is a symbol of this square. Beautiful building and interior where is museum/memorial of Bahia governors. The next interesting building is governor's palace where were in early times court and prison. Nowadays it's a city hall where many cultural events take place.
We continued to the square Prace de Sé where is located archbishop's palace from 18th century (white building behind fountain), faculty of medicine (where are museum of anthropology, ethnology and there is also memorial) and few colored houses.
Nejznámější část města je Largo do Pelourinho nebo jen Pelourinho. V překladu to znamená pranýř - pro otroky (kterých zde bylo v minulosti mnoho dovezených z Afriky). Původně se nacházel na náměstí Tomé de Souza. Pranýř byl odstraněn v roce 1835. Dnes je tato čtvrť nejnavštěvovanější díky barevným fasádám a kostelům.
Další typickou věcí pro Salvador jsou náramky (stužky) "Senhor Bomfin" (podle něho je nazván nejslavnější kostel). Náramek se může přivázat na plot ke kostelům a když ho zavazujete máte si přát nějaké přání, které se vám pak vyplní. Nebo si ho můžete normálně uvázat na ruku a tady jsou dvě možnosti - přání můžete vyslovit při zavazování náramku a až se vám !sám! rozváže, tak se vám splní vaše přání a nebo druhá možnost je že až se vám rozváže, tak si máte něco přát.
Po setmění jsme vyrazili do hotelu a po cestě jsme stihli super výhled na osvětlený Salvador.
//The most popular part of the city is Largo do Pelourinho or just Pelourinho. When you translated it it means perillo - in the past there were slaves from Africa and this was a punishment for them. The original place was on the Tomé de Souza square. The perillo was destroyed in 1835.
Today is this part of the city one of the most visited place thanks to colored houses and churches.
The next typical thing for Salvador are colored bracelets "senhor Bomfin" (after him is also called the most famous church in Salvador). It's a symbolic because when you have these bracelets you can make a wish. The bracelets are tied up on fence of church. Next possibility is just wearing the bracelets. You can make a wish when you tie up in your hand and when get torn the wish comes true. Or you can just wear it and after the bracelet gets torn you should make a wish.
After sunset we went to the hotel and saw beautiful view of Salvador at night.
























Komentáře
Okomentovat